چرا فرزندپروری هلی‌کوپتری مردود است؟ +تست و توصیه‌های کاربردی
کسانی که دهه ۶۰ و قبل از آن متولد شده اند به یاد می آورند که آن موقع پدر مادرها مثل امروز درگیر فرزندان خود نبودند. همین که به مدرسه می رفتیم و آخر سال مردود نمی شدیم کفایت می کرد. اما در دو دهه اخیر به این طرف شرایط به کلی دگرگون شده است. پدر و مادرها مراقبت بسیار بیشتری از فرزندان خود دارند مرتب با معلم و مدیر و مربی مدرسه در تماسند و بچه ها نیز به نوبه خود و نسبت به بچه هایی که ۳۰ سال قبلتر کودکی کرده اند بیشتر به حمایت والدین خود متکی اند. در این میان گروهی از والدین بیش از اندازه و به گونه ای افراطی در امورات روزانه فرزندان خود مداخله می کنند. اگر غذایی باب میل فرزندشان نیست بلافاصله غذای مورد نظر او را تدارک میبینند حتی اگر به میهمانی رفته باشند یا آنکه مدام با معلم و مدیر مدرسه فرزندشان در تماسند تا مطمئن شوند که بهترین امکانات در اختیار او قرار می گیرد و یا خواهان برد همیشگی فرزندان خود در هر مسابقه، آزمون یا چالشی هستند.
مطالعات دانشمندان امور تربیتی نشان می دهد که فرزندان این والدین به نسبت دیگران میزان بیشتری از اضطراب، ناشادی و خودشیفتگی را تجربه می‌کنند و در بزرگسالی نیز با مشکلات بیشتری درگیر خواهند بود. اگر شما هم از آن دسته والدینی هستید که مدام مراقب‌ید تمام موانع را از سر راه فرزند خود بردارید و چارچوب های سفت وسختی را برای لحظه لحظه زندگی او در نظر گرفته اید لازم است در روش خود تجدیدنظر کنید چرا که این شیوه فرزند شما را آسیب پذیر می کند.

فرزندپروری هلی‌کوپتری

بحث نوظهور شيوه فرزند پروري هليكوپتري به تازگي مورد توجه محافل علمي مختلفي قرار گرفته است و مطالعات بسیاری راجع به آن انجام شده است.شمار زيادي از والدين به طور منظم با معلمان فرزندان خود تماس مي گيرند و از آنها در مورد نمرات كودكان و پيشرفت دانش آموزان از نظر درسي و همچنين اخلاقي پرس و جو مي كنند. چنين پدران و مادراني به “والدين هليكوپتري” معروف شده اند. 
 آن دسته از والديني كه اين استراتژي را به عنوان متد تربيتي اصلي خود انتخاب كرده اند، بسيار بيش از نياز واقعي فرزندان خود در زندگي آنها مداخله مي كنند. این والدين هليكوپتري بيش از اندازه از فرزندان خود حمايت مي كنند و به دنبال ايجاد شرايطي پايدار هستند كه از هر گونه اتفاق خارج از چهارچوبي عاري باشد.
اين روزها شيوه فرزند پروري هلي‌كوپتري بيش از همه گريبان گير كودكان مدرسه اي و در نتيجه منجر به تشديد اختلافات تفكري ميان خانواده ها و فرزندان آنها شده است. از جمله بزرگترين عوارض اين رفتارهاي تربيتي مي توان به اضطراب افزايش يابنده و خودشيفتگي اشاره كرد.
والدین هلی‌کوپتری به‌شدت حمایتگر هستند و بیش از حد مسئولیت کودک را به عهده می‌گیرند، به‌طوری که انگار همیشه نخ‌هایی نامرئی بین والدین و کودک وصل شده است. برای مثال، اگر کودک کفش ورزشی‌اش را در خانه جا بگذارد، کفش را برایش به باشگاه می‌برند یا اگر تکالیفش را تمام نکند، برایش انجام می‌دهند. چنین والدینی در پارک مدام اطراف کودک خود هستند یا هر ۳۰ دقیقه دست‌های او را ضدعفونی می‌کنند.
والدین با سبک فرزندپروری هلی‌کوپتری بسیار مضطرب و کنترل‌گر هستند. اغلب آن‌ها افرادی کمال‌پرست‌اند که فشار زیادی به خود می‌آورند و کودک را بازتاب موفقیت‌هایشان می‌دانند. درنهایت، تمامی این فشارهای والدگری آن‌ها را در معرض افسردگی، دلزدگی و خستگی مفرط قرار می‌دهد. اضطراب کنترل‌نشده منشأ بسیاری از مشکلات جسمی مانند مشکلات گوارشی (تهوع و…)، بی‌خوابی، ضعف سیستم ایمنی و حتی بیماری قلبی است.

تست فرزند‌پروری هلی‌کوپتری

 حال از كجا بدانيم كه در حال زياده روي هستيم و واقعا فرزند خود را به شیوه هليكوپتري تربیت می‌کنیم یا خیر؟

در ادامه تستی را که بر اساس نتايج اين مطالعه كه توسط انتشارات دانشگاه کمبریج به چاپ رسيده است مرور می کنیم. با انجام این تست و پاسخگویی به سوالات آن می توانید خود را محک بزنید:آیا شما پدر و مادر هلی‌کوپتری هستید؟

۱. اگر فرزندتان در یک امتحان نمره پایینی بگیرد، آیا شما با معلمش تماس می‌گیرید تا علت کم شدن نمره او را متوجه شوید؟

۲. اگر فرزندتان شب را در بیرون از خانه با دوستانش سپری کند، آیا در تمام‌مدت منتظر بازگشت وی مانده و نگران هستید؟

۳. آیا به‌طور مرتب اتاق فرزندتان را تمیز می‌کنید؟

۴. آیا همیشه در انجام تکالیف فرزندتان به وی کمک می‌کنید و حتی گاهی اوقات به جایش تکالیف را انجام می‌دهید؟

۵. اگر کودکتان در مدرسه با دوستانش مشکل پیدا کند، سریع گوشی تلفن را برداشته و با منزل آن‌ها تماس می‌گیرید؟

۶. زمانی که حوصله فرزندتان سر می‌رود، شما برای وی سرگرمی پیدا می‌کنید؟

۷. با بروز کوچک‌ترین درگیری بین فرزندتان با همکلاسی‌هایش در مدرسه، سریعاً به معلمش اطلاع می‌دهید؟

۸. در همه اماکن مثل سایه دنبال فرزندتان هستید و همیشه کار‌های وی را زیر نظر دارید؟

۹. هر روز کیف فرزندتان را آماده می‌کنید و هنگام رفتن به اردو تمام لوازم مورد نیازش را جمع‌آوری و مهیا می‌کنید؟

۱۰. در بسیاری از مواقع وظایفی را که به عهده فرزندتان گذاشته می‌شود شما انجام می‌دهید؟
نحوه تفسیـــــر تست

اگر از میان سؤالات بالا به ۵ تا ۷ سؤال پاسخ مثبت دادید باید گفت: نظارت شما روی کودکتان کمی بیش از حد مجاز است، اما در عین حال فرصت‌هایی را هم به آن‌ها می‌دهید تا خودشان وظایف و مسئولیت‌هایشان را انجام دهند.اگر به ۷ سؤال یا بیشتر پاسخ مثبت دادید، متاسفانه باید گفت که شما یکی از والدینی هستید که به جای فرزندتان زندگی می‌کنید. کودکان شما هیچ فرصتی برای تجربه زندگی ندارند و اگر به این روش ادامه دهید شاید مجبور شوید تا آخر عمر بار مسئولیت‌ها و اشتباهات آن‌ها را به دوش بکشید.

 توصیه‌های کاربردی

۱- برای کودکان خود چالش‌هایی متناسب با سن آنها ایجاد کنید و بگذارید تا آنها خود از پس مواجهه با چالش برآیند. این چالش میتواند خرید از مغازه، پرسیدن آدرس از شخص غریبه، تنها ماندن در منزل 
 2- در روابط میان بچه ها با یکدیگر تا حد امکان دخالت نکنید حتی اگر دعوایشان شده باشد. بگذارید کودکان خود توانایی ایجاد رابطه و حل و فصل مسائلشان را تجربه کنند.
۳- بگذارید کودکان خطر کنند. این شهامت را در وجود فرزند خود پرورش دهید تا مسایل جدید را امتحان کند. غذاهای جدید امتحان کند، با افراد جدید دوست شود یا سه‌چرخه سواری را امتحان کند. به او بیاموزید بدون خطر کردن در زندگی نمی‌تواند موفق شود. البته میزان این ریسک ها باید کنترل شده و اصطلاحا سالم باشد.
۴- بگذارید کودکان اشتباه کنند. یکی از نتایج خطر کردن فرزندان، این است که اشتباه کنند. بگذارید اشتباه کنند و جلوی اشتباه را نگیرید. این گونه کودک می آموزد اشتباه کردن جزوی از زندگی است و این به رشد اعتمادبه‌نفس او کمک می‌کند. 
۵- برای کودکانتان میانبر نزنید. مسلم است که شما بهترین‎‌ها را برای فرزندتان می‌خواهید. اما پدر یا مادری که به معلم مدرسه التماس می‌کند نمره اضافی به فرزندش بدهد، به نفع او عمل نمی‌کند. در حقیقت ولخرجی یا دست و دلبازی در دادن امتیاز به فرزند، حاوی این پیام است که به او اطمینان و اعتماد ندارید.

منبع:http://savadezendegi.com