آغازمرحله مقدماتی سی و نهمین دوره مسابقات دانش آموزان سراسر کشور همزمان با هفته گرامی داشت قرآن، عترت و نماز

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از آغازمرحله مقدماتی سی و نهمین دوره مسابقات دانش آموزان سراسر کشور همزمان با هفته گرامی داشت قرآن، عترت و نماز خبر داد.

علیرضا کاظمی در گفتگو با روابط عمومی و امور بین الملل معاونت پرورشی و فرهنگی گفت: تمام روزها و هفته‌های ما روزها و هفته‌های قرآن عترت و نماز است و ما به عنوان یک فرد مسلمان و شیعه در کشورمان همواره آموزه های این سه منشور نورانی و اثرگذار را به عنوان الگوی پیشرو و بالاترین دستورالعمل زندگی به کار می‌بندیم.
وی ادامه داد: اما به منظور این که بتوانیم هفته ای را به صورت نمادین و به  بهانه این هفته برخی از فعالیت‌ها را بتوانیم در مدارس شکل بدهیم هفته پایانی آذر ماه به عنوان هفته گرامیداشت قرآن، عترت و نماز در مدارس کشور نامگذاری شده است.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: از آنجایی که امسال فعالیت ها به صورت مجازی تغییر روش داده است و ما تمامی فعالیت های ارزشمند حوزه قرآن عترت و نماز را که بر اساس دستورالعمل ندای رحمت در اختیار مدارس استان‌ها و مناطق قرار داده ایم به تبع این تغییر روش از فضای فیزیکی و واقعی به فضای مجازی ورود کرده آیم و فضا مهیا شد تا بتوانیم یک بازه زمانی ۱۵ روزه برای هفته گرامیداشت قرآن، عترت و نماز در نظر بگیریم.
وی خاطر نشان کرد: امسال حدفاصل هفته آخر آذر ماه و هفته اول دی به عنوان هفته گرامیداشت قرآن، عترت و نماز  در نظر گرفته شده است.
کاظمی با اشاره به اهداف این فعالیت ادامه داد: یکی از اهداف اصلی ما ارتقاء سطح سواد قرآنی ، عترت و نماز دانش آموزان است یعنی فعالیتهای محوری دانش آموزان حول فعالیت های قرآنی خواهد بود.
وی با اشاره به برخی از فعالیت های این هفته گفت:  در این هفته فعالیت هایی نظیر بازدید از خانواده شهدا با رویکرد خانواده های شهید قرآنی و به صورت مجازی باهماهنگی قبلی و بازدید از فضا های قرآنی واهل بیتی کشور مانند بازدید از حرم مطهر ائمه و امامزادگان شریف را خواهیم داشت.
کاظمی با اشاره به شاخص‌ترین فعالیت این هفته گفت: در این هفته مرحله مقدماتی سی و نهمین دوره مسابقات دانش آموزان سراسر کشور در مرحله مدرسه آغاز خواهد شد.
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش  گفت:  روز شماری نیز برای هفته قرآن عترت و نماز پیش‌بینی شده است که از روز دوشنبه ۲۴ آذر آغاز و تا روز یکشنبه ۳۰ آذر ادامه خواهد داشت البته در استان‌ها می‌توانند با توجه به ظرفیت و امکانات هر استان در آن بازه زمانی که قبلا اشاره شده است این رویدادها را انجام دهند ‌این روزشمار یک الگو برای استان‌ها است.
کاظمی با اشاره به فرمایشات مقام معظم 
 افزود:《 دشمن در حال هجوم در بخش فرهنگی است نکته کلیدی این است که باید باور داشته باشیم در حال جنگ هستیم و در این جنگ باید روحیه جهادی و هجومی داشته باشیم ایشان فرمودند: قرار گاه فرهنگی یعنی عملیات‌های رفت و برگشتی قرارگاه کارهاییست که باید به عنوان کارهای فرهنگی بلند مدت برنامه ریزی و انجام شود و کار قرارگاه این است که با روحیه جهادی بسیج شوید و در هر کدام از اتفاقات جامعه آسایش و آرامش برقرار کنید.》
معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش افزود: به تاسی از فرمایشات معظم له قرارگاه مجازی قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش ددبسترشبکه شاد راه اندازی شده است ودر حال حاضر ۱۷ کانال در این قرارگاه ساماندهی شده است و انشاالله در هفته گرامی داشت قرآن عترت و نماز از این ۱۷ کانال هم به صورت رسمی رونمایی خواهیم کرد. وبه واسطه اهمیت موضوع تلاش در عرصه فعالیت های فرهنگی ودینی به صورت شبانه روزی است که زمان و مکان خاصی ندارد و در واقع فعالین قرارگاه مجازی افسران جنگ نرم هستند.
وی با اشاره به نقش شهید و شهادت اشاره کرد: یکی از روزهای این هفته گرامیداشت یاد سردار شهید حاج قاسم سلیمانی در محافل مجازی انس با قرآن است که ثواب قرائت قرآن در این محافل نثار روح این شهید بزرگوار، شهدای ترور و سایر شهدا انقلاب اسلامی وجنگ تحمیلی خواهد شد.
کاظمی خاطرنشان کرد: از سایر فعالیت های این هفته برگزاری نشست های مجازی انتظار و مهدویت، گفتمان های دینی و امام شناسی است که از مهم ترین فعالیت های این هفته محسوب می‌شوند.
وی ادامه داد: تاکید موکد مقام معظم رهبری بر تمدن نوین اسلامی است برنامه هایی که برای این موضوع در نظر گرفته شده است اجرای برنامه هیئت های مذهبی در شب میلاد حضرت زینب سلام الله علیها است ۳۴ هزار هیئت مذهبی در مدارس کشور فعال هستند که شاخص ترین فعالیت آنها برگزاری سوگواره احلی من العسل است.
معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاره به آخرین روز از هفته گرامیداشت قرآن، عترت و نماز گفت : در این روز برگزاری جشن تکلیف دختران در بستر فضای مجازی و منازل همزمان با روز میلاد حضرت زینب سلام الله علیها برگزار خواهد شد علاوه بر این برنامه قدردانی و خداقوت به کادر درمان و پرستاران محترم را در دستور کار خواهیم داشت.
وی افزود: برنامه شاخص دیگر این هفته برگزاری پیش اجلاسیه های اجلاس سراسری نماز در استان ها است که شعار امسال این اجلاس پیوند مسجد، مدرسه و منزل است که سه رکن اساسی تعلیم و تربیت هستند.
کاظمی یادآور شد: این هفته در اصل فرصتی است به منظور قدردانی و تشکر از زحمات همکاران و دست‌اندرکار قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش از صف تا ستاد که در این ایام نه تنها هیچ گونه فعالیتی را تعطیل نکرده اند بلکه فعالیت آنها چند برابر شده است.

وی خاطر نشان کرد: فعالیت‌های پرورشی و فرهنگی چند شاخص دارد مهمترین آن اختیاری بودن آن است و هیچ اجباری در انتخاب فعالیت های پرورشی وجود ندارد شاخص دیگر آن محدود نبودن به زمان و مکان خاص است و شاخص دیگر غنا بخشیدن به اوقات فراغت است.
کاظمی در پایان گفت: اگر دانش آموزان خود را به آموزه‌های دینی مسلح کنند در تمام طول زندگی بیمه خواهند شد و خودشان به عنوان سفیران قرآن، عترت و نماز و سفیران پرورشی در سراسر کشور خواهند بود.

برای مشاهده روزشمار اینجا کلیلک کنید.

منبع:medu.ir