معما  ، چیستان و مزایای آن برای دانش آموزان

معما نوعی بازی فکری سرگرم کننده است که به عنوان یک سوال یا جمله برای حل وجود دارد.معمولاً معماها به گونه ای گیج کننده یا گمراه کننده بیان می شوند. بسیاری از آنها معنای مضاعف یا پنهان دارند که نیاز به تفکر خلاقانه و خارج از چارچوب دارد. پاسخ های آنها غالباً غیر منتظره است ، بنابراین خواننده هنگام حل آنها باید بسیار دقیق فکر کند. 

معما، چیستان و بازیهای فکری چاله هایی هستند که انسان را برای حرکت در مسیر ناهموار و پر پیچ و خم زندگی آماده می کند. وقتی کودک در زمان مناسب بتواند در این چاله ها قرار گرفته و خودش آنها را حل کند ، آمادگی روبرو شدن با مشکلات و مسائل مختلفی که در زندگی رخ می دهد ، دارد. آگاهی والدین نسبت به اهمیت بازی فکری و تاثیر آن بر رشد روانی و فکری کودک امری ضروری است.
معما مهارت فکر کردن را در کودکان تقویت می‌کند و ذهن او را فعال خواهد کرد. معما و مطرح کردن سؤالات چالش‌برانگیز کودکان را تیز و باهوش می‌کند و قدرت استدلال منطقی را به او خواهد داد. 
نکته مهمی که در مهارت حل مسئله مطرح می‌باشد، این است که ما برای رسیدن به یک راه حل کارآمد و موثر، نیازمند تعادل در هر دو نیمه مغز و هر دو نوع تفکر هستیم. نیمه راست مغز مسئولیت تولید ایده‌های جدید، متفاوت و خلاقانه را دارد و نیمه چپ مغز نیز با تفکر منطقی، وظیفه قضاوت در مورد ایده‌ها، انتخاب مناسب‌ترین آن‌ها و بکار گرفتن‌شان در حل مسائل را بر عهده دارد. بنابراین برای ارتقاء مهارت حل مسئله باید در انتخاب معماهای تمرینی هر دو جنبه را در نظر داشت.
نکته دیگر این که، هر چه در حل معما مهارت پیدا کنیم، اعتماد به نفس‌مان بالاتر خواهد رفت و به همان نسبت راحت‌تر از عهده حل مسائل و مشکلات واقعی برخواهیم آمد. باید به این واقعیت توجه داشت که بسیاری از ناتوانایی‌هایمان از باورهای نادرست‌مان نشئت می‌گیرد. زمانی که اعتماد به نفس پایین باشد، باورمان در مورد توانایی‌هایمان دچار تزلزل خواهد شد.
بنابراین باید با تمرین و پشتکار، نسبت به بازسازی و تقویت اعتماد به نفس مبادرت کرد. هر معمایی که حل می‌کنیم، آجری است برای ساخت عمارت مجلل باورها و توانایی‌هایمان. و هر چه برای حل هر معما وقت می‌گذاریم و بیشتر ایده‌سازی می‌کنیم، در واقع بر استحکام این عمارت می‌افزاییم.

به تخیل کودکان خود پروبال دهید، آن وقت است که از پرواز بلند آن‌ها شگفت‌زده خواهید شد!

مثال:

۱٫ رنگ سفید صخره ها آید میان سفره ها هركس نداند نام او مزه ندارد كام او.
۲٫ فکر کن که داری مسابقه دو میدی، در لحظه آخر از نفر دوم جلو میزنی الان نفر چندمی؟ 
۳٫ آن چیست كه هم انسان دارد،هم تخم مرغ وهم جاده؟
۴٫ آن چیست كه من می روم و او می ماند؟
۵٫ چه پرنده ای است اگر نامش را برعکس کنیم نام پرنده دیگری می شود؟
۶٫ آن چیست كه اگر به زمین بیفتد نمی شكند،در آب هم تر نمی شود؟
۷٫  آن چیست که من می روم، او هم با من می آید؟
۸٫ آن چیست که خیلی خطرناک است ولی اگر وارونه شود رام می شود؟
۹٫شیر پلنگ بی دم، نه جو خورد،نه گندم. گشت زند توی باغ. دهد عسل به مردم.
۱۰٫ همه اطاق را پر میکند اما از سوراخ کلید بیرون میرود؟

انواع معماها و چیستان ها


به منظور مشاهده انواع چیستان و معما بر روی دکمه مربوطه کلیک فرمایید:

منابع:

وبسایت بیتوته

وب‌سایت شخصی سیدرضا بازیار

https://maeva.ir/

https://tabnakjavan.com/