در آستانه فرارسیدن ۱۲ اردیبهشت‌ماه؛وزیر آموزش‌وپرورش «روز معلم» را به «فرهنگیان» تبریک گفت
در آستانه فرارسیدن دوازده اردیبهشت‌ماه، وزیر آموزش‌وپرورش با صدور پیامی، هفته معلم را به فرهنگیان تبریک گفت.
به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، محسن حاجی میرزایی، در آستانه فرارسیدن ۱۲ اردیبهشت‌ماه؛ آغاز هفته معلم، سالروز شهادت استاد مرتضی مطهری و «روز معلم»، با صدور پیامی این روز را تبریک گفت و برای جامعه‌ فرهنگیان، دانش آموزان و اولیا، آرزوی سلامت و سعادت کرد. متن پیام وزیر آموزش‌وپرورش به شرح زیر است:
به نام آموزگار بزرگ هستی
در پی رستاخیز طبیعت، تازش زمستان پایان‌یافته و نازش بهار آغاز شده ‌است و دگربار در آسمان جان و جهان و در میانه‌ی بهشتی‌ترین ماه سال، یاد روز معلّم زاده می‌شود.
و اینگونه «دوازدهم اردیبهشت»، این فرخنده روز به یادگار مانده از نام و نشان «علّامه‌ی شهید، مرتضی مطهری» (ره)، شادمان حلقه بر در می‌زند و سرای معلم و معلمی را سرشار از درود می‌کند.
چه نیکوست در طلیعه‌ی این مناسبت ملی و گرامیداشت آن و در راستای ارتقای ساحت ارزشمند تعلیم و تربیت و اعتلای جایگاه ارجمند معلم و مربی، عزمی ملی شکل گیرد که همگان، به‌ویژه نهادهای فرهنگی و فرهنگ‌ساز گام‌های استوارتری در این مسیر بردارند تا مقوله‌ی خطیر آموزش‌وپرورش و تعمیق همه‌جانبه‌ی آن به «گفتمان ملی» و توسعه‌ی کمّی و کیفی نهاد آن به «مطالبه‌ی ملی» تبدیل شود.
اکنون، «هفته‌ی معلم» در پیش است که خجستگی آن در تلاقی تعالی‌بخش با «ماه رمضان»، فزونی یافته‌است.
اینجانب، با گرامیداشت ماه مبارک رمضان، فرارسیدن هفته‌ی معلّم را به یکایک آموزگاران، دبیران، هنرآموزان، مربیان،مشاوران، معاونان و مدیران، در پهنه‌ی پاک ایران اسلامی تبریک می‌گویم. با این امید که با دقتی فزون‌تر، مبانی و مبادی شخصیتی آن فقیه فهیم و آن استاد وارسته را درک کنیم و از خردورزی، دین‌پژوهی، آزاداندیشی، آزادی‌خواهی، عدالت‌جویی، امیدآفرینی و اخلاق‌گرایی او به‌عنوان یک «معلّمِ مُصلح»، بیاموزیم.
نیز تقارن غرورآفرین «روز فروزان معلّم» با «شب روشن قدر» را «قدر» بدانیم وآموزگارانه با آگاهی از چرایی و چگونگی سیره‌ی سعادت آفرین و شهادت شرافت‌بخش ابرمرد تاریخ، «حضرت علی» (علیه‌السلام)، بهره‌ ببریم و نیک بدانیم، همان خدایی که به ما مشتاق و ما به او محتاجیم، در غایت سخاوت ربوبی خود، آغوش بخشایشگری خویش را در این شب‌ها، بیشتر از همیشه به‌سوی بندگانش می‌گشاید و به رستگاری برخاسته از توکل، توسل و تدبر در شب‌های شایسته‌ی قدر بشارت می‌دهد.
جستاری مجمل در اوضاع اجتماعی و آسیب‌های معطوف به آن ما را به این نکته‌ی بسیار مهم معطوف می‌دارد که جامعه‌ی کنونی ما بیش از هر زمان دیگر نیازمند «ارتقای خِرد» و «اعتلای اخلاق» در آحاد خود است. همان نیاز حیاتبخشی که مهم‌ترین عنصر تحقق آن «معلّم» است. همو که زیستن خویش را فدای دانستن انسان‌ها می‌کند و همچو فانوسی رخشان، کشتی آدمی را در دریای پرتلاطم کژاندیشی‌ها و کج روی‌ها، به ساحل سعادت رهنمون می‌شود.
این‌جانب همان‌گونه که در طلیعه‌ی کار و در زمان ارایه‌ی برنامه‌ی تقدیمی خود به مجلس شورای اسلامی اعلام داشته‌ام، بر این اعتقاد راسخم که تعالی امر آموزش‌وپرورش و بالندگی نهاد آن جز در سایه‌ی «عزم ملّی» و تعامل و تعاون همه‌ سویه مردم و حاکمیت و «نقش آفرینی ملّی» حاصل از آن محقق نخواهد شد و نیز تعمیق منزلت اجتماعی و تزاید انگیزه‌مندی و رضایت شغلی معلّمان که دولت تدبیر و امید هماره در پی تحقّق آن بوده و هست، از ارکان پیشروی و پیشرانی آموزش و پروش است.
وزارت آموزش و پرورش به عنوان سترگ‌ترین دستگاه فرهنگ‌ساز کشور با رویکردی آسیب‌شناسانه و با تأسّی به رهنمودهای داهیانه‌ی رهبر فرزانه‌ی انقلاب، تجلّی یافته در بیانیه‌ی گام دوم انقلاب و نیز با «درک دقیق معایب وضع موجود» و «ادراک عمیق محاسن وضعیت مطلوب»، و با بهره‌مندی از تمام ظرفیت‌های موجود، مجدّانه با طراحی، تدوین و اجرای طرح‌های نوینی مانند شبکه‌ی آموزشی دانش‌آموز «شاد»، در شرایط سخت حاصل از شیوع «کرونا» بستری مناسب برای پیوند جامعه بزرگ فرهنگیان کشور اعم از مدیران، معلمان، دانش آموزان و ارائه خدمات آموزشی و پرورشی با بهره‌گیری از نظرات ارزنده‌ی صاحب‌نظران، اندیشمندان و خبرگان حیطه‌ی تعلیم و تربیت و زمینه‌ی تحقق بهینه‌ی مطالبه‌ی مردم را فراهم آورد.
و بدین سان بار دیگر معلّمان، این جامعه‌ی ساعی و صبور به مانند دوران دفاع مقدس که با سعی و صبر نستوه خود دوشادوش رزمندگان، مانع از ایستایی چرخ تعلیم و تربیت در جبهه‌های جنگ گشتند، از آغازین روز بروز و فراگیری ویروس مهلک کرونا، مجاهدانه به میدان آمدند و جلوه‌های کم نظیری از مسئولیت پذیری، سخت کوشی، خلاقیت و مهربانی را رقم زدند و اجازه ندادند که آموزش فرزندان این سرزمین تعطیل شود .
به عنوان خادم کوچک ملّت فهیم و فرهنگ‌مدار ایران در نهاد عظیم تعلیم و تربیت، ضمن سپاس از مساعی آسمانی همکاران ساعی و صبور خود در گستره‌ی ایران اسلامی، بویژه مجاهدت‌های جاودانه‌ی‌ جاهدان عرصه‌ی آموزش و مجاهدان وادی پرورش در دوران پرمخاطره‌ی کرونا که اعجازگونه فرآیند تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم را استمرار بخشید و نیز یادآوری رخدادهای خطیر سال جدید، به‌ویژه «سیزدهمین دوره‌ی انتخابات ریاست جمهوری» به‌عنوان نمایان‌ترین نماد حاکمیت ملت بر سرنوشت خویش که بی‌گمان با حضور زنده و عبارات و اشارات ارزنده‌ی شما فرهیختگان به‌عنوان قشر مرجع  بر شکوهش افزوده می‌شود، از درگاه خداوند علیم برای یکایک ایرانیان، به‌ویژه جامعه‌ی ارجمند فرهنگیان، دانش آموزان عزیز و اولیای گرامی، آرزوی سلامت و سعادت دارم.