برگزاری نمایشگاهی از منابع آموزشی و تربیتی در مراسم پایانی «نوزدهمین جشنواره کتاب رشد»

دبیر نوزدهمین دوره جشنواره کتاب رشد گفت: در مراسم پایانی این جشنواره، نمایشگاهی از منابع آموزشی و تربیتی مکتوب و غیرمکتوب برپا خواهد شد که به‌نظر می‌رسد بازدید آن می‌تواند برای علاقه‌مندان به منابع آموزشی و تربیتی اثربخش و جدید جذاب و دیدنی باشد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، کیومرث جهانگردی؛ اظهارکرد: دبیرخانه جشنواره یک دبیرخانه دائمی است که با نام دبیرخانه «سامان‌دهی منابع آموزشی و تربیتی مکتوب» از سال‌ها قبل در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی فعالیت می‌کند، هر ساله در این دبیرخانه آن دسته از کتاب‌های آموزشی و تربیتی که ناشران در طول سال تولید و منتشر می‌کنند دریافت و از طریق سازوکاری مدون، مشخص و قانون‌مند در سامانه‌ای تخصصی که به همین منظور ایجاد شده است، ثبت و توسط ارزیابان بررسی می‌شود تا چنانچه مشخص شد کتاب‌ها از اثربخشی لازم در فرایند یاددهی ـ یادگیری برخوردار هستند، اجازه ورود به مدرسه را بیابند.

وی با بیان این که کتاب‌هایی که در دبیرخانه دائمی سامان‌دهی منابع آموزشی و تربیتی، حائز امتیاز لازم برای ورود به مدرسه می‌شوند، مستقیماً به جشنواره کتاب رشد راه پیدا می‌کنند، ادامه‌داد: این کتاب ها، پس از دسته‌بندی در گروه‌های داوری ذی‌ربط، شانس خود را برای انتخاب شدن به‌عنوان کتاب برگزیده یا شایسته تقدیر در جشنواره کتاب رشد، امتحان می کنند.

جهانگردی تصریح‌کرد: ناشران می‌توانند با مراجعه مستقیم به سامانه  http://samanketab.roshd.ir  بدون هیچ واسطه‌ای در این دبیرخانه ثبت‌نام کنند و عضو آن شوند. در حال حاضر حدود هزار و ۲۷۰ ناشر در این سامانه عضو هستند و کتاب‌های راه‌یافته به جشنواره امسال، از ۱۰۳ ناشر مختلف است.

دبیر نوزدهمین دوره جشنواره کتاب رشد، تصریح کرد: امسال ۳ هزار و ۳۴۲ کتاب به دبیرخانه سامان‌دهی منابع آموزشی و تربیتی رسید که از بین آن‌ها هزار و ۳۳۸ عنوان، مناسب تشخیص داده شد و برای انتخاب کتاب‌های برگزیده و شایسته تقدیر در گروه‌های مختلف داوری به مرحله جشنواره راه یافت.

جهانگردی درباره ویژگی خاص این دوره جشنواره، گفت: تنوع آثار راه‌یافته به جشنواره از مهم‌ترین ویژگی‌های جشنواره نوزدهم کتاب رشد است و کتاب‌های جشنواره امسال از تنوع خوبی برخوردارند، به‌طوری که ۲۷ گروه داوری برای بررسی کتاب‌ها تشکیل داده‌ایم و این درحالی است که مجبور شدیم یکی از گروه‌ها را نیز به کتاب‌های چندموضوعی اختصاص بدهیم. از طرفی ناشران بسیار متنوعی در جشنواره حضور دارند. ناشران آموزشی فعال از دوره‌های ابتدایی تا متوسطه، اعم از ناشرانی که کتاب‌های کمک‌درسی یا دانش‌‌افزایی تولید می‌کنند، ناشران آثار داستانی، ناشران حوزه‌های پیش‌دبستانی، ناشران حوزه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش، علوم تجربی، دین و قرآن، تفکر و پژوهش، زبان‌ خارجی، علوم اجتماعی و ناشران حوزه آموزش و پرورش کودکان استثنایی همه در جشنواره شرکت می‌کنند. همچنین ناشران دانشگاهی که برخی آثارشان ممکن است برای دانش‌افزایی معلمان و مربیان مناسب باشد.

منبع خبر:teo.medu.ir