همایش طلایه داران تربیت در دشتستان برگزار شد

همایش طلایه داران تربیت به مناسبت هفته تربیت اسلامی با حضور معاون پرورشی و فرهنگی استان در کانون امام خمینی (ره) برازجان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش شهرستان دشتستان، مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتستان در مراسم طلایه داران تربیت این شهرستان گفت: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش به عنوان نقشه راه دستگاه عظیم تعلیم و تربیت، توجه ویژه ای به تربیت چند ساحتی و متوازن مبتنی بر اصول و مبانی دین مقدس اسلام و سیره ائمه اطهار(ع) و توصیه های مقام معظم رهبری دارد.

سهراب باقری بیان داشت: در همین راستا، رسالت مهم مربیان امور تربیتی و اصولاً هر معلمی، هدایت و رساندن دانش آموزان به مراتبی از حیات طیبه است که متاسفانه با فراگیری ویروس کرونا و مجازی شدن آموزش ها و دوری دانش آموزان از مدرسه با مشکلاتی مواجهه شد.

وی تربیت را سازندگی انسان توسط انسان دانست و اظهار داشت: این سازندگی در اندرون دل و روان و ضمیر و ذهن انسانی است نه در آموزش بی جان و عاری از پرورش ارزش های معنوی و اخلاقی او صورت می گیرد.

مدیر آموزش و پرورش شهرستان دشتستان دانش آموزان را سرمایه های اصلی جامعه عنوان کرد و افزود: تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان از اهداف اصلی و برنامه های توسعه همه جانبه می باشد لذا برای دستیابی به اهداف توسعه باید تربیت متوازن و چندساحتی آنها به عنوان یک ضرورت و اولویت مورد توجه جدی قرار گیرد.

باقری ادامه داد: وظیفه مدرسه را علاوه بر آموزش و مهارت خواندن و نوشتن و انتقال دانش و علوم و فنون به دانش آموزان، موظف به تربیت آنها براساس آموزه های دینی و قرآنی در تراز انقلاب اسلامی است زیرا استمرار و بقای هر جامعه مستلزم انتقال باورها و ارزش های آن به نسل های جدید می باشد.

وی عنوان نمود: در همین راستا نهاد مقدس امور تربیتی در دوران شهیدان رجایی و باهنر در آموزش و پرورش شکل گرفت تا در کنار آموزش، تربیت و پرورش دانش آموزان نیز مغفول نماند و تعلیم و تربیت متوازن و چندساحتی در مدارس صورت گیرد.

معاون پرورشی و فرهنگی استان بوشهر نیز در این مراسم گفت: امروز نقش بی بدیل آموزش و پرورش در تربیت نسل جوان و نوجوان بر کسی پوشیده نیست و می توان گفت که نظام های آموزشی، تغییر و تحولات سرنوشت سازی را در یک جامعه به وجود می آورند.

محمود حقدوست معلمان ومربیان را بازوان توانمند و بی بدیل آموزش و پرورش عنوان کرد و اظهار داشت: امروز تربیت انسان کارآمد و مومن و متعهد و متخصص و در کل تربیت تمام ساحتی یک انسان لازمه بقا و کارآمدی یک نظام و جامعه می باشد.

وی شکل گیری تربیت در انسان را نیازمند چندین مولفه دانست و بیان داشت: تمام تمرکز نظام تعلیم و تربیت بر دانش آموز است، اما باید توجه داشت در این میان نقش معلم و مربی به عنوان هدایت کننده، اسوه‌ای امین و بصیر در فرایند تعلیم و تربیت و موثرترین عنصر در تحول آفرینی و تحقق ماموریت‌های نظام تعلیم و تربیت رسمی و عمومی بسیار مهم و اساسی است.

معاون پرورشی و فرهنگی استان بوشهر ادامه داد: برخی به اشتباه کار تربیتی در مدرسه را فقط مربوط به معاونان پرورشی، مشاوران و مربیان می‌دانند در حالی که همه معلمان وظیفه کشف و پرورش استعداد دانش‌آموزان را بر عهده دارند.

حقدوست خاطرنشان کرد: معلم و مربی جزئی از پازل تربیتی هستند بنابراین باید دستگاه های دیگری در تکمیل این پارل نقش داشته باشند و چنانچه در جایی تربیت تک ساحتی صورت گرفت یعنی همه اجزای این پازل در کنار معلم ومربی قرار نگرفته اند.

وی با اشاره به حرکت آموزش و پرورش بسوی تربیت تمام ساحتی بر مبنای سند تحول بنیادین اظهار کرد: مربیان پرورشی باید نقش خود را در راهبری فعالیت های تربیتی به‌ خوبی ایفا کنند و در اجرای برنامه های مختلف پرورشی و فرهنگی در مدارس نقش سایر همکاران را تعیین و تبیین نمایند.

معاون پرورشی و فرهنگی استان بوشهر افزود: کار پیامبر هم به نوعی تربیتی بود و پیامبران قبل از اینکه معلم باشند یک مربی بودند  و ویژگی هایی مانند الگو بودن، نقش آفرین بودن و … در وجود آنان باعث پذیرش دین توسط مردم می شد.

سرپرست معاونت پرورشی و تربیت بدنی دشتستان نیز در این مراسم گفت: امور تربیتی شجره طیبه‌ای است که به پشتوانه اندیشه‌های رفیع و انسان‌ساز بزرگان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، در گستره آموزش و پرورش کشور روئید و برکات معنوی آن، جان و دل گل‌های بوستان عشق و ایثار و جویای ارزش‌های دینی و انقلابی را شور و شعور بخشید.

امید آورند اظهار داشت: درسال‌های آغازین انقلاب اسلامی، نهاد امور تربیتی به دست معماران چیره‌دستی همچون شهیدان رجایی و باهنر طراحی و بنیان‌گذاری شد و به‌ عنوان جریانی فرهنگی، فعالیت‌های تربیتی، سیاسی، دینی و هنری گسترده‌ای را در مدارس پایه‌ریزی کرد و در شرایط دشوار و مراحل متلاطم و خطیر پس از انقلاب به ایفای نقش مهم و تأثیرگذارخود پرداخت.

وی افزود: نهاد امور تربیتی با سه رویکرد مهم تربیتی در عرصه‌های ترویج، تبلیغ و تعمیق آموزه‌های قرآنی ارزش‌های انقلاب اسلامی ایران و ارتقای هویت اسلامی ایرانی را در راستای تحقق سند تحول بنیادین به تصویر می‌کشد و بروز و ظهور این امر را در ساحت‌های شش‌گانه تربیتی و رهیافت به مراتبی از حیات طیبه و نهایت بندگی یعنی قرب الهی می‌داند.

منبع خبر:medu.ir