الهی و ربی من لی غیرک

cakeyazdien

مواد لازم کیک یزدی

آرد شیرینی پزی۳۵۰ گرم
شکر۱۵۰ گرم
تخم مرغ۳ عدد
عسل۲ قاشق سوپخوری
ماست چکیده۵۰ گرم
گلاب۱ قاشق غذاخوری
بکینگ پودر۱ قاشق چایخوری
روغن مایعنصف پیمانه
نمکیک چهارم قاشق چایخوری
پودر هل۱ قاشق چایخوری
وانیلیک چهارم قاشق چایخوری

دستور پخت کیک یزدی

مرحله اول

ابتدا شکر و تخم مرغ را داخل یک کاسه بزرگ می ریزیم و با همزن دستی خوب هم می زنیم تا کاملا یکدست شوند، در ادامه عسل را به همراه گلاب، وانیل، بکینگ پودر، ماست، هل و نمک به کاسه اضافه می کنیم و با همزن خوب مخلوط می کنیم.

 
 

مرحله دوم

در این مرحله نصف روغن مایع را اضافه می کنیم و پس از آن آرد را دو مرتبه الک کرده و به کاسه اضافه می کنیم. حالا باید مواد را خوب هم بزنیم تا حالت خمیری بگیرد سپس باقیمانده روغن مایع را اضافه می کنیم و مجددا مخلوط می کنیم.

 
 

مرحله سوم

حالا مایه کیک یزدی آماده است، فر را با حرارت ۲۰۰ درجه سانتیگراد روشن می کنیم تا گرم شود، سپس قالب های کیک یزدی را داخل سینی فر می چینیم. می توانیم داخل قالب های فلزی را کاغذ مخصوص کیک بیندازیم یا اینکه با روغن چرب کنیم.

مرحله چهارم

در ادامه دو سوم از حجم قالب ها را با مایه کیک یزدی پر می کنیم و با یک چاقوی کوچک روی مایه کیک یک علامت ضربدر می زنیم که این کار تاثیر بسیار زیادی در پف کیک یزدی دارد. در صورت تمایل می توانید کمی کنجد هم روی مایه کیک ها بپاشید.

مرحله پنجم

حالا سینی را داخل فر که کاملا گرم شده است قرار می دهیم. کیک ها باید به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه درون فر قرار بگیرند تا به طور کامل پف کنند و طلایی شوند. پس از اینکه کیک ها آماده شد آنها را از فر خارج می کنیم و کنار می گذاریم.

مرحله ششم

اجازه می دهیم کیک های یزدی در دمای محیط به طور کامل خنک شوند، سپس آنها را داخل ظرف مورد نظرمان می چینیم. برای مجلسی تر شدن کیک یزدی می توانید مقداری شکلات تخته ای را به روش بن ماری ذوب کنید و روی کیک ها بریزید.