الهی و ربی من لی غیرک

Peykadineh3en

پیک آدینه شماره سوم، بهمن ماه۱۳۹۹

به نام خداوند جان و خردکزین برتر اندیشه برنگذرد
خداوند نام و خداوند جای
خداوند روزی ده رهنمای
خداوند کیوان و گردان سپهرفروزنده ماه و ناهید و مهر

سوره مبارکه کوثربه انگلیسی

ِبسِم الله الرّحمن الرحیم                 بنام خداوند بخشنده ی مهربان

In the name of Allah the Compassionate the Merciful.

( این دِ ِنیم آو الله دِ کآم پَـشِنت ِد مِـرسي فـُل)

۱- ِانا اَعطیناکَ الکوثر : بدرستی که ما به تو کوثر را عطا کردیم.

۱- Surely We have given you Kausar.

1- (شورلي وي هَـو گــیــِون یو کوثر) 

۲- َفصَل ِلرَبکَ وَنـحَر: پس برای خدایت نماز بخوان و قربانی کن.

۲- Therefore pray to your Lord and make a sacrifice.

2- ( ِدر ُفر ِپ ِری تو یُـر لـُـرد َاند ِمیک ِا سَـکري فآیس)

۳- ِانَّ شانئک هُـوَ الابتر: بدرستیکه دشمن تو دُم بریده است.

۳- Surely your enemy is the one who shall be without posterity.

3- شورلي یُـر ِانمي ایز ِد وآن هو َشل بي ویت آوت پآستریتي.

غزلی زیبا از حافظ

مژده اي دل که مسیحا نفسی می آید

که ز انفاس خوشش بوی کسی می آید

از غم هجر مکن ناله و فریاد که من

زده‌ام فالی و فریادرسی می آید

ز آتش وادی ایمن نه منم خرم و بس

هرکس آنجا به امید قبسی می آید

هیچکس نیست که در کوی تواش کاری نیست

هرکس آنجا به طریق هوسی می آید

کس ندانست که منزلگه معشوق کجاست

این قدر هست که بانگ جرسی می آید

جرعه‌اي ده که به میخانه ارباب کرم

هر حریفی ز پی ملتمسی می آید

دوست را گر سر پرسیدن بیمار غم است

گو بیا خوش که هنوزش نفسی می آید

خبر بلبل این باغ بپرسید که من

ناله‌اي میشنوم کز قفسی می آید

یار دارد سر صید دل حافظ، یاران

شاهبازی به شکار مگسی می آید

 

تست هوش حاصل جمع و نتایج خاص

همانطور که مشاهده می کنید، تعدادی حاصل جمع وجود دارند که نتیجه آنها، از منطق خاصی بدست می آید! آیا می توانید بجای علامت سوال، پاسخ صحیح را بیابید؟

چگونه جعبه هدیه درست کنیم؟

درسی که از آن متنفرید را اینگونه بخوانید

​گاهی وقت ها مجبورید درس‌هایی را بخوانید که تنها فکر کردن به آنها سبب می‌شود حس خستگی و کم حوصلگی کنید. ولی شما تنها نیستید. بیشتر دانشجویان اغلب ترجیح می‌دهند به انتخاب خود درس بخوانند، ولی به ناچار باید درس‌های دیگر را هم مطالعه کنند. درس‌هایی که بنظر لازم نمی‌شوند، ولی برای به پایان رساندن ترم و گرفتن مدرک ضروری اند.
شاید شنیده باشید که گفته‌اند، آدم های موفق، آن‌هایی هستند که کارهای دشوارشان را ابتدا به ساکن انجام می‌دهند. به خصوص کارهای سختی که علاقه‌ای هم به آنها نداشته باشند. شاید به همین علت است که آدم‌های موفق دور و بر ما کم هستند چراکه کم تر از ۲درصد اشخاص حاضرند شرط بالا را در فعالیت‌های شان لحاظ کنند و درآغاز و یا اول روز کاری را انجام دهند که به آن علاقه ندارند و به قول آن بزرگ:«قورباغه‌شان را قورت دهند.»
چنین شرایطی نه تنها در زندگی روزانه‌ی ما جریان دارد، بلکه در کنکور پیش روی شما هم واضح به چشم می‌خورد. دانش‌آموزان مختلف( براساس وضعیت آموزشی خود) به بعضی درس‌ها علاقه‌ی ویژه دارند و به بعضی دروس وابستگی خاصی ندارند.
در درس‌های مورد علاقه، نمرات و امتیازها خوبی کسب می‌کنند و در درس‎هایی که از خواندن شان لذت نمی‌برند، نمرات و امتیازات خوبی ندارند. در اغلب موارد هم بدون توجه به سابقه‌ی کار خود در این درس‌ها ، یک طرفه به قاضی رفته و و به این نتیجه می‌رسند که« من این درس را یاد نمی‌گیرم، پایه‌ام ضعیف است و…» در حالیکه با اندکی تامل درمی‌یابیم به راستی اینگونه نیست.
 

دلیل خسته کننده بودن یک درس چیست؟

۱- ممکن است شما در مورد یک درس کم کاری نموده باشید این کم کاری ممکن است مطالعه کم یا گوش ندادن به معلم در کلاس درس یا انجام ندادن تمرین و تکلیف باشد.و حال چنانچه این کم کاری به نتیجه ضعیف بیانجامد همین مساله کم‌کم در شما این ذهنیت را می‌آفریند که در آن درس استعداد کافی ندارید.
اغلب مواردی که دانش‌آموزان احساس علاقه‌ای به دروس ندارند جزء همین موارد است به طورمثال دانش‌آموزی که با درس ریاضی مشکل دارد امکان دارد هیچگاه وقت مناسبی برای مطالعه این درس اختصاص نداده باشد.
۲- ولی گاها امکان دارد علی رغم وقت گذاشتن برای یک درس، مطلب امیدوار کننده و جذابی در آن نیابید و مطمئن شوید که هیچ علاقه‌ای به آن ندارید، معمولاً این چنین نیست که هیچ درسی جذاب نباشد برای این که هر درس یا مطلب به هر حال به اطلاعات ما می‌افزاید ولی در واقع آن مطلب برای شما جذاب نیست، ولی در کل شما برای موفقیت در کنکور یا امتحانات باید با آن درس کنار بیایید. برای این که بتوانید این درس را خوب مطالعه کنید باید برنامه خویش را کمی تغییر دهید و انگیزه برای خواندن آن ایجاد کنید.

درسی که کم تر دوست دارید، اول بخوانید

یکی از رمزهای موفقیت، اراده ای ست که سبب می‌شود ما برطبق اولویت تصمیم بگیریم و نه هم زیرا کودکان برحسب دلخواه خود. پس اگر دانش‌آموز می بیند نتیجه‌ی نهایی وی به دلیل کم توجهی به یک درس تحت الشعاع قرارگرفته است، لازم و ضروری است اولویت مطالعه‌ی خویش را برطبق چنین درسی تنظیم کند تا کوشش‌های دیگرش کم ثمر نگردد.
شاید سوال کنید به چه دلیل اینگونه درس ها را باید نخست بخوانیم؟
مهم ترین مسئله در عدم مطالعه‌ی این دروس، به تاخیر انداختن آن‌هاست. اغلب دانش‌آموزان به علت عدم علاقه به بعضی دروس، آنها را نمی‌خوانند و در آغاز کار مطالعاتی تلاش می‌کنند درس های مورد علاقه‌ی خویش را مرور کنند و این کارهای مورد علاقه، به قدری طولانی می‌شود و انرژی دانش‌آموز را کاهش می‌دهد که در انتهای کار( که اصولاً آخر شب است) حوصله و توانی برای مطالعه‌ی درس‌های این چنینی( که دوست‌شان ندارید) باقی نمی‌ماند و درس، از برنامه حذف می‌شود و می‌ماند برای روز بعد.
فردا هم این سناریو دوباره تکرار می‌شود و روز از نو، روزی از نو! به همین علت نخستین حرکت مثبت و موثر دانش‌آموزان باید این باشد که در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ی خویش، در آغاز حتماً درس‌هایی را مطالعه کنند که علاقه‌ی کمتری به آنها دارند.

یادداشت برداری یا خلاصه نویسی کنید

یادداشت برداری از این دروس بسیار میتواند کمکتان کند چون علاوه بر این که باعث بهتر آموختن ، با این کار ملکه ذهنتان می‌شود و هم این که برای مطالعه بعدی میتوانید روی این یادداشت و خلاصه‌ها حساب باز کنید.
بدترین درس را در بهترین زمان بخوانید
معمولا اغلب دانش‌آموزان زمان ابتدایی مطالعه‌ی خویش را روی درسی که علاقه‌مند هستند، می‌گذارند و درسی را که دوست ندارند آخرین مورد، چنانچه در درسی ضعف دارید آن را در اولویت مطالعه‌ی خویش قرار دهید.

گروهی خواندن

درسی را که به نظرتان خشک است را به صورت گروهی با دوستانتان بخوانید، با این شیوه سختی مطالعه برایتان آسان‌تر می‌شود.
شیوه های جدیدی برای یادگیری پیاده کنید
همان طور که در خصوص قبلی هم اشاره کردیم، اکثر مواقع از درسی بدتان می‌آید که نمی‌توانید آنرا بفهمید. در این مواقع از استاد، هم کلاسی یا حتی معلم سرخانه کمک بگیرید! چنانچه کسی را پیدا کنید که عاشق آن درس باشد، می‌تواند خیلی خوب به شما یاد دهد و شما را هم به آن درس علاقه‌مند کند.
بعلاوه امکان دارد مسایل جذابی در خصوص آن درس بگوید که خودتان قبلاً هیچگاه فکرش را نمی‌کردید. در ضمن از منبع‌های آنلاین مانند فیلم ها و ویدئوهای آموزشی هم می‌توانید استفاده کنید. در برخی از این ویدئوها از انیمیشن استفاده شده است که درس خواندن را برایتان جذاب تر می‌کند.

به روز امتحان فکر کنید

هنگامی که شب امتحان برسد، خواندن درسی که ازش متنفرید خیلی دشوار می‌شود. ولی پاسخ دادن به سوال‌های آزمون به مراتب حتی دشوارتر است. پس به جای اینکه شب امتحان پشیمانی بیاورید، از همین اکنون آغاز کنید و مطالب را آرام آرام بخوانید تا چند ماه بعد اضطراب کمتری بکشید؛ و بیش از این از خواندنش متنفر نشوید! باور کنید مغزتان بابت فشار درسی کم تر قدردانی خواهد کرد و نمره‌ی خیلی بهتری هم در امتحان می‌گیرید. این یعنی با یک تیر، دو نشان!.

منبع: بیتوته

تست روانشناسی/ آیا دوست خوبی هستید؟

تست دوستی به شما می‌گوید که شما اهل دوستی‌های مادام‌العمر هستید یا بیشتر دوست دارید دوست روز‌های خوش افراد باشید؟ به عبارتی دیگر تست روانشناسی دوستی اینکه شما چقدر دوست خوبی هستید را اندازه می‌گیرد.

تست دوستی به شما می‌گوید که شما اهل دوستی‌های مادام‌العمر هستید یا بیشتر دوست دارید دوست روز‌های خوش افراد باشید؟ به عبارتی دیگر تست روانشناسی دوستی اینکه شما چقدر دوست خوبی هستید را اندازه می‌گیرد.
 
با تکمیل پرسشنامه زیر ببینید خصوصیاتی دارید که بتواند به دوستی محکم و پر‌دوام منجر گردد یا خیر؟

۱- دوستانم به ندرت در زمینه‌های شخصی از من نظرخواهی می‌کنند.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۲- مدتی طولانی وقت می‌گیرد که کسی را که به من توهین کرده است ببخشم.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۳- اغلب مرا زودرنج و حساس توصیف می‌کنند.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۴- دست کم در یک گروه خیریه داوطلبانه کار می‌کنم.
غلط (۰ امتیاز)         درست (۱ امتیاز)
۵- هرگز با یک دوست، شریک تجاری نمی‌شوم.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۶- اعتقاد دارم که اغلب دوستان منافع خودشان را به منافع شما ترجیح می‌دهند.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۷- نسبت به اغلب اشخاص، در تکیه کردن به قضاوت دیگران محتاط‌تر هستم.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۸- وقتی یکی از دوستانم رازی را با من در میان می‌گذارد، ناراحت می‌شوم.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۹- اغلب برایم دشوار است که احساسات صمیمانه خود را با دوستانم در میان بگذارم.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۱۰- گاه چنان گرم کار‌های خودم می‌شوم که فراموش می‌کنم با دوستانم صمیمی‌ام تماس بگیرم.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۱۱- وقتی رئیسم به من دستور می‌دهد، بیش از دیگران ناراحت می‌شوم.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
۱۲- فکر نمی‌کنم بتوانم با کسی که با دشمن من رفاقت دارد، دوستی کنم.
غلط (۱ امتیاز)         درست (۰ امتیاز)
 
تفسیر نتایج تست دوستی
امتیاز ۹ تا ۱۲ شما احتمالا دوست بسیار خوبی هستید. به دیگران توجه و محبت فراوانی دارید. قبل از اینکه کسی دست دوستی به سمت شما دراز کند، شما دست دوستی به سمت او دراز می‌کنید.
امتیاز ۵ تا ۸ شما از توانمندی متوسطی برای دوست شدن با دیگران برخوردارید. در اغلب موارد با دوستان‌تان راحت هستید. با این حال دنبال کسانی می‌گردید که به زندگی‌تان وسعت و غنای بیشتری ببخشند.
امتیاز ۰ تا ۴ شما در حفظ دوستان خود با مشکل روبرو هستید. از دیگران برداشتی ذهنی دارید که مانع از آن می‌شود که به آن‌ها نزدیک شوید. می‌توانید از خود بپرسید: آیا من به راستی خوشحال هستم؟ اگر جوابتان منفی است، از همین حالا برنامه‌هایی را در جهت رشد و تحول خود شروع کنید.
 
 
 
قبل
بعدی
دنیایی که در آن زندگی می‌کنیم، هر لحظه با پیشرفت تکنولوژی، علم و ظهور نوآوری‌های مختلف، درحال تغییر و رشد است. البته این سرعت رشد و تغییر تا زمانی‌ که بتوانید با آن همگام شوید، خوب است؛ اما چنانچه قدرت یادگیری سریع نداشته باشید، از قافله عقب خواهید ماند. پس بهترین راه این است که مهارت خود را برای یادگیری سریع مباحث جدید افزایش دهید. در این مقاله شما را با ۱۰ تکنیک کاربردی موثر برای یادگیری سریع آشنا خواهیم کرد.
یادگیری سریع با 10 تکنیک کاربردی و موثر
۱٫ تند خوانی
مطالعه یکی از عادت‌های مهم بنیان‌گذاران شرکت‌های موفق است. به‌عنوان مثال، وارن بافت، سرمایه‌دار آمریکایی، عادت دارد که در روز چند ساعت را به مطالعه و خواندن اختصاص دهد.یک خواننده‌ی معمولی به‌طور متوسط می‌تواند ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه بخواند، این در حالی‌ است که یک خواننده‌ی ماهر می‌تواند ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه می‌خواند. بدون شک مهارت خواندن سریع و موثر، برای یادگیری سریع، بسیار با ارزش است.مهارت تند خوانی شامل مهارت‌های زیر است:
مهارت‌های خواندن کلمات به‌صورت گروهی (به‌صورت عبارت و جمله به‌جای مطالعه‌ی کلمه به کلمه)؛
عدم تکرار کلمات هنگام خواندن متن در ذهن؛
سطحی خواندن (مطالعه پاراگراف با هدف درک مفهوم کلی به‌جای مطالعه‌ی ریزبینانه)
استفاده از ابزار راهنما (استفاده از یک مداد و خودکار برای دنبال کردن کلمات و سطرها هنگام خواندن)
تند خوانی نیاز به تمرین دارد، اما زمانی که این مهارت به یک عادت در ذهن شما تبدیل شود، می‌توانید حجم انبوهی از اطلاعات را در بازه‌ی زمانی کوتاه مطالعه کنید.
 
۲٫ کنترل محیط یادگیری
هنگام یادگیری مطلبی جدید، گاهی همه‌چیز خوب پیش می‌رود و بسیار راحت مطلب را درک می‌کنیم، اما زمان‌هایی وجود دارند که انگار ذهن ما قفل می‌شود و سرعت یادگیری بسیار پایین می‌آید؛ همه‌ی ما این مسئله را تجربه کرده‌ایم. ساختار بدن ما برای خواب، دمای بدن و حتی توانایی ذهنی، ریتم و الگوی بیولوژیکی معینی دارد. زمان‌هایی را که هوشیاری و آگاهی شما در بالاترین حد ممکن قرار دارد، شناسایی کنید و در این زمان‌ها به یادگیری مطالب جدید بپردازید. محیط‌های بی‌نظم، پراسترس و ناامن قدرت نوآوری و هوشیاری شما را کاهش می‌دهند. برای اینکه در بهترین حالت یادگیری باشید، یک محیط منظم، امن و راحت را برای این کار انتخاب کنید. برای آرامش و تمرکز، نفس عمیق بکشید.مطالعات علمی حاکی از آن است که حتی دمای محیط نیز روی قدرت یادگیری ما تاثیر دارد. برای بهبود مهارت های یادگیری دمای محیط باید بین ۲۲ تا ۲۷ درجه‌ باشد.

۳٫ یادداشت برداری کنید

تحقیقات ثابت کرده‌اند، تاثیر یادداشت برداری به کمک نوشتن با دست، بیشتر از تایپ با کیبورد در میزان یادگیری نقش دارد. سرعت نوشتن در مقایسه با تایپ کمتر است و همین مسئله، باعث تمرکز بیشتر روی اطلاعاتی می‌شود که درحال گوش دادن به آن‌ها هستیم. هنگام تایپ با کیبورد معمولا به مفهوم کلی اطلاعات توجه نمی‌کنیم و روی کلمات متمرکز می‌شویم.برای افزایش سرعت و قدرت یادگیری، مهارت یادداشت برداری به کمک نوشتن را در خود تقویت کنید.می‌توانید از نرم‌افزارهای مفیدی مثل evernote برای همگام‌سازی یادداشت‌های خود روی دستگاه‌های مختلف (لپ‌تاپ، تلفن همراه و…) استفاده کنید. این نرم‌افزار می‌تواند نوشته‌های دستی را اسکن کند و بخواند.
۴٫ مدل‌های یادگیری خود را ترکیب کنید
یادگیری در هر فرد از چهار راه دیداری، شنیداری، خواندن/ نوشتن و لامسه (سبک‌های یادگیری VARK) انجام می‌شود. اگر سبک یادگیری شما دیداری است، یادگیری شما با مشاهده تصویری مطالب جدید به‌صورت عکس، نمودار یا پاورپوینت انجام می‌گیرد. اگر با گوش دادن سریع‌تر یاد می‌گیرید، گوش دادن به پادکست‌ها، مصاحبه‌ها و کتاب های صوتی در فرایند یادگیری شما موثر خواهند بود. سبک یادگیری برخی از افراد خواندن/ نوشتن است. این افراد با خواندن و یادداشت برداری از مطلب جدید، آن را یاد می‌گیرند. گروه آخر کسانی هستند که از حس لامسه برای یادگیری استفاده می‌کنند. لمس فیزیکی و تست کردن، یادگیری را در این گروه سرعت می‌بخشد.اگر روش یادگیری خود را به‌خوبی بشناسید، می‌توانید مناسب‌ترین سیستم را برای یادگیری خود انتخاب کنید و سرعت جذب و یادگیری اطلاعات را افزایش دهید.اگر طرفدار سرعت بیشتر هستید، تمام روش‌های چهارگانه را باهم ترکیب کنید. مثلا اگر درحال یادگیری برنامه نویسی هستید، حین خواندن کتاب آموزشی، مطالب را با صدای بلند تکرار کنید، یک نقشه‌ی ذهنی برای خود ترسیم کنید و بلافاصله کد موردنظر را روی کامپیوتر امتحان کنید.
۵٫ ارتباط ذهنی ایجاد کنید
ایجاد ارتباط بین چیزهایی که قبلا می‌دانستید با مطالب جدید، موجب یادگیری سریع شما می‌شود. استفاده از کلمات مخفف یا ساختن شعر برای به‌خاطرسپردن مراحل بازاریابی، استفاده از رنگ‌های موردعلاقه برای حفظ کردن الگوریتم و یا ایجاد یک تصویر خیالی برای به‌خاطرسپردن نام مشتری‌ها، تکنیک‌های ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب هستند.هر چه تعداد بیشتری از این تکنیک‌ها را بلد باشید، سرعت یادگیری شما بالاتر خواهد رفت.
۶٫ به مغرتان تمرین بدهید
مغز هم مثل عضلات بدن است. هرچه بیشتر با آن تمرین کنید و از آن کار بکشید، بیشتر نتیجه خواهید گرفت. در پی یادگیری مطالب جدید باشید، برای مغرتان چالش‌های جدید ایجاد کنید و یا به وب‌سایت‌های جالبی مثل Lumosity و BrainHQ برای افزایش دقت، حافظه، تمرکز و سرعت ذهنی سر بزنید. هرچه مغز شما ورزیده‌تر شود، سرعت یادگیری شما هم بیشتر خواهد شد.
۷٫ به موسیقی های موج آلفا گوش کنید
امواج مغزی انسان چهار الگو دارند: آلفا، بتا، تتا و دلتا. در سطح آلفا (بین ۸ تا ۱۳ هرتز) مغز ما بالاترین میزان تمرکز و بیشترین قدرت یادگیری را دارد.با گوش دادن به موسیقی در برخی موارد نه‌چندان دلنشین آلفا (مثل آهنگ‌های باروک) در حین یادگیری، مغز شما وارد این حالت خواهد شد (دوپینگ مغزی). اگر آهنگ‌های باروک را دوست ندارید، آهنگ‌های دیگر در فرکانس ۸ تا ۱۳ هرتز را امتحان کنید. بهتر است در حین یادگیری، ترانه گوش نکنید؛ چراکه متن ترانه ممکن است تمرکز شما را به بریزد.
۸٫ تمرین ۶ ساعت بعد از یادگیری
مالکولم گلدول، برای اولین بار در کتاب «تافته‌های جدابافته: داستان موفقیت» به مفهوم «تمرین آگاهانه و هدفمند» اشاره کرده است. در تمرین آگاهانه شما بر روی یادگیری مطلب تمرکز می‌کنید و با انجام تمرینات هدفمند دانسته‌ها و آموخته‌های خود را به‌چالش می‌کشید. در این کتاب، گلدول با کمک مفهوم تمرین هدفمند، علت پیشرفت افراد نخبه‌ و موسیقی‌دانان را توضیح می‌دهد.مطالعات انجام‌شده نشان می‌دهند که تغییر آهسته‌ی روند تمرینات، به‌ویژه هنگام یادگیری مهارت های حرکتی، می‌تواند موجب سرعت گرفتن یادگیری شود. با تغییر آهسته‌ی تمرینات، اطلاعات موجود در حافظه با اطلاعات جدید تقویت شده و مطلب در مغز تثبیت می‌شود. بهترین زمان برای انجام تمرینات هدفمند، ۶ ساعت بعد از تمرین اول است، چراکه مغز برای تثبیت اطلاعات به ۶ ساعت زمان نیاز دارد.
۹٫ عملی بیاموزید و آموخته‌هایتان را تجربه کنید
هیچ‌چیز به‌اندازه تجربه‌ی عملی در افزایش سرعت یادگیری، تاثیرگذار نیست. وقتی آنچه را در کتاب می‌خوانید، با دانش و تجربه‌ی عملی ترکیب کنید، نتیجه‌ی بهتری خواهید گرفت.به‌عنوان مثال، حتی اگر هزاران کتاب درمورد سرمایه گذاری در بورس مطالعه کرده باشید، تا زمانی‌که اولین سهم خود را در بورس خریداری کنید، به‌طور دقیق درک نخواهید کرد که این فرایند مستلزم چه مراحلی و سرمایه گذاری واقعی چگونه است.برای تجربه‌ی عملی و به‌کارگیری آن‌چه که یاد می‌گیرید، در آن غرق شوید! برای مثال، اگر درحال یادگیری زبان اسپانیایی هستید، می‌توانید چند ماه در شهر مکزیک زندگی کنید و در این مدت تا حد ممکن از صحبت به زبانی غیراسپانیایی پرهیز کنید (البته این مورد تا جایی که شرایط زندگی به شما اجازه می‌دهد، امکان‌پذیر خواهد بود.) تجربه‌ی عملی بیشتر از مطالعه‌ی کتاب و گوش دادن به فایل‌های صوتی، یادگیری شما را سرعت می‌بخشد.
۱۰٫ آنچه را که یاد می‌گیرید، به شخص دیگری آموزش دهید
هنگام تدریس مطلب آموخته‌شده به فردی دیگری، حدود ۹۰ درصد آن مطلب در ذهن شما بازیابی و تثبیت می‌شود؛ به‌ویژه اگر این فرایند بلافاصله بعد از یادگیری مطلب جدید باشد، در یادگیری سریع شما تاثیر چشمگیری خواهد داشت.زمانی‌که اطلاعات و آموخته‌های خود را با فرد دیگری به‌اشتراک می‌گذارید، علاوه ‌بر اینکه مطلب جدیدی به او آموزش می‌دهید، خودتان هم متوجه میزان تسلط‌تان بر موضوع و نقاط ضعف‌تان خواهید شد.سعی کنید این ۱۰ تکنیک را در خود نهادینه کنید و از تاثیر آن بر سرعت یادگیری‌تان شگفت‌زده شوید.
 

دو تصویر مشابه را شناسایی کنید

آموزش کشیدن کاریکاتور - بخش اول - شکل های اصلی و تناسب

آموزش کشیدن کاریکاتور – بخش اول – شکل های اصلی و تناسب

طراحی کاریکاتور علاوه بر مهارت هنری به نگرش هر شخص نسبت به افراد دیگر و محیط اطرافش بستگی دارد. بنابراین نمی توان روش مشخص و ثابتی را برای کشیدن کاریکاتور در نظر گرفت و آن را به دیگران آموزش داد. با این حال آموزش کشیدن کاریکاتور را می توان با معرفی چند اصل ساده تر نمود. تکنیک های زیادی وجود دارد که به هنرمند کاریکاتوریست کمک کند تمام ابعاد موضوع کاریکاتور را به خوبی ببیند، ویژگی هایی که باعث می شود آن موضوع منحصر به فرد باشد را پیدا کند و سپس بر آن ویژگی های خاص تاکید کند تا در نهایت یک کاریکاتور عالی خلق شود.

بسیاری از افراد طراحی از چهره را کاری سخت و پیچیده قلمداد می کنند. حدود ۵۲ ماهیچه در صورت وجود دارد و عواملی نظیر سن، جنسیت، نژاد و احساس نیز هر کدام بر ظاهر صورت اثر گذار هستند. با این حال نباید نگران بود چرا که حتی پیچیده ترین ساختمان ها نیز در پس خود اساس و چارچوبی دارند.

چهره انسان در ساده ترین حالت خود از پنج شکل اصلی تشکیل شده است: سر، چشم چپ، چشم راست، بینی و دهان. با توجه به چهره هر فرد این پنج شکل در فاصله های معینی از هم قرار می گیرند و شکل کلی چهره فرد که قابل شناسایی است شکل می گیرد. سایر جزئیات مانند مدل مو، چال گونه، چین و چروک صورت، خال و… را پس از طراحی چارچوب چهره به کاریکاتور اضافه کنید. ترسیم صحیح طرح اصلی چهره مهمترین عامل موفقیت کاریکاتور است و بدون پیاده کردن آن هر چقدر هم که روی جزئیات کار شود نتیجه رضایت بخش نخواهد بود.

پنج شکل اصلی صورت و فاصله آن ها از یکدیگر

شکل ها

چگونه می توان تناسب چهره را به شکل تاثیرگذاری دستکاری کرد و اغراق ایجاد نمود؟
توجه داشته باشید که تناسب میان پنج شکل اصلی بر اساس سه عامل اصلی است:
فاصله میان اعضای صورت
اندازه هر عضو نسبت به اعضای دیگر
زاویه قرارگیری هر عضو نسبت به محور تقارن صورت
در طراحی پرتره به سبک سنتی تناسب معینی میان اعضای چهره وجود دارد و این تناسب در چهره های مختلف تفاوت کمی با هم دارند. ولی در کاریکاتور قید و بند خاصی برای رعایت تناسب وجود ندارد و کاریکاتوریست می تواند درک خود از چهره فرد مورد نظر را طراحی کند. مثلاً در واقعیت صورت تمام افراد کم و بیش بیضی شکل است اما در کاریکاتور سر را می توان به شکل چند ضلعی، مثلث، مربع و… رسم نمود.

تست روانشناسی تصویری/ کدام نقاشی را انتخاب می‌کنید؟

تصویر ۱ : عاشق زندگی آزاد هستید و سعی می کنید که حداکثر استفاده و لذت را ببرید. اعتقاد دارید که هر فرد فقط یک بار زندگی می کند. نسبت به مسائل مختلف بسیار کنجکاو و صادق هستید هیچ چیز برایتان بدتر از مقید بودن و محدود کردن نیست. همیشه آماده و مشتقاق رویدادهای غیر منتظره هستید
تصویر ۲ : مسئولیت زندگی خود را به عهده می گیرید و به رفتار و کار خود بیشتر از شانس اهمیت می دهید. مسائل مختلف را به صورت عملی و ساده حل می کنید. نگاه واقع بینانه ای به اتفاقات روزمره زندگی دارید و سعی دارید مسائل را بدون تزلزل حل کنید.
تصویر ۳ : در زندگی به رفتار و عشق ساده و بی پیرایه اهمیت می دهید. دیگران به شما اعتماد می کنند. به دوستان نزدیک خود امنیت و آرامش می دهید. اطرافیان به عنوان شخصی خونگرم و با محبت شما را تحسین می کنند. از موارد پیش پا افتاده و کلیشه ای دوری می نمایید. لباس و پوشش شما ساده ولی آراسته است.
تصویر ۴ : ترجیح می دهید تنها باشید تا این که بحث و گفت و گوی کلیشه ای با دیگران داشته باشید. رابطه ی محکمی با دوستان خود دارید و این کار به شما یک آرامش درونی را که به آن احتیاج دارید، تقدیم می کند. از سطحی بودن بیزارید. می توانید برای مدت طولانی تنها باشید و خیلی کم خسته می شوید.
 
تصویر ۵ : خواستار زندگی آزاد و بدون وابستگی هستید تا خودتان مسیر زندگی را مشخص سازید. تمایل هنرمندانه ای در کار و فعالیت های خود دارید. به آزادی خود اعتقاد دارید و بعضی اوقات کارهایی می کنید که برخلاف موردی است که از شما انتظار می رود. شیوه زندگی شما بسیار فرد گرایانه است. برطبق عقاید و باورهای خود زندگی می کنید و از تقلید خوشتان نمی آید.
تصویر ۶ : شخصی بسیار حساس هستید. از دید منطقی و عاقلانه به مسائل نمی نگرید. احساس تنها چیزی است که برایتان مهم است. همچنین رؤیا و آرزو در زندگی تان با اهمیت می باشد. نسبت به افرادی که احساسات و عواطف را نادیده می گیرند و فقط منطق برایشان مهم است، بی اعتنا هستید، و اجازه نمی دهید که احساسات و روحیه شما محدود شود.
تصویر ۷ :به ریسک در زندگی علاقه مندید. دوست دارید کارهای متفاوت و جالبی انجام دهید و یا از دیگران بیاموزید. از یکنواختی زندگی بیزارید و دوست دارید نقش فعالی در کارها داشته باشید مایلید در همه کارها پیشقدم باشید
تصویر ۸ :حساسیت کنونی شما همیشگی است. همیشه تمایل دارید که اطراف خود را با چیزهای زیبایی محصور کنید تا مورد توجه دیگران قرار گیرید. فرهنگ نقش مهمی در زندگی شما دارد.
خود را با وقار و کم نظیر می دانید و به سطح فرهنگی افرادی که با آنها در ارتباط هستید، اهمیت می دهید.
تصویر ۹ : شما شخص بی تکلف، راحت و محتاطی هستید. به راحتی دوست پیدا می کنید اما از خلوت خود لذت می برید. بعضی اوقات دوست دارید تنها باشید تا به معنای واقعی زندگی بیندیشید و لذت ببرید. به آرامش احتیاج دارید، بنابراین به مکان های مخفی زیبایی می روید. اما گوشه گیر نیستید با این کار آرام می شوید و سپاسگزار زندگی خواهید بود.
 

به پایان آمد این دفتر

حکایت همچنان باقیست…